Najprościej i najlepiej jest wykorzystać każdą okoliczność, która może Ci pomóc w nauce języka obcego. Dzisiejszy rozwój multimediów i swobodny dostęp do internetu daje praktycznie nieograniczone możliwości - wykorzystaj to!
Znacznie łatwiej jest uczyć się języka obcego przebywając wśród rdzennych mieszkańców. Prawda jest taka, że polskiego najlepiej jest uczyć się w Polsce, pracując i mieszkając wśród Polaków. Otocz się więc na ile to możliwe językiem polskim. Zasada jest prosta:
Podczas nauki, łatwiej będą mieć osoby ze słowiańskiego kręgu kulturowego. Dlaczego? Język polski należy do grupy języków słowiańskich, więc dla Białorusinów, Rosjan, i Ukraińców język polski jest bliższy już na starcie. Dotyczy to w szczególności mieszkańców zachodniej Ukrainy, gdzie bardzo dużo słów brzmi wręcz identycznie.
Podstawy trzeba mieć. Zapewni Ci je dobry wykładowca polskiego dla obcokrajowców. Zwyczajny nauczyciel j. polskiego nie będzie mieć odpowiedniego przygotowania do nauczania cudzoziemca. Osobista praca z lektorem pomoże Ci nauczyć się poprawnej wymowy; nauczyciel podpowie, na co podczas nauki w Twoim konkretnym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę.
W nauce języka pomogą Ci własne zainteresowania i hobby:
Tam gdzie to możliwe po prostu mów w języku, którego chcesz nauczyć się: w sklepie lub na ulicy, gdy chcesz o coś spytać, nie bój się przełamać strach i odzywaj się do ludzi, na początku nawet łamaną polszczyzną. To bardzo ważne, żeby nie zamknąć się w sobie. Uwolnij swój językowy potencjał.
Lubisz słuchać radia? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych linków, dzięki którym połączysz relaks z nauką języka. Częste słuchanie pomoże Ci lepiej oswoić się z językiem obcym. Obok mowy, słuchanie to jedna z najważniejszych form nauki języka obcego.
Polskie Radio: http://player.polskieradio.pl/
Katalog polskich stacji online: http://radio.nadaje.com/pl/stations/radio-stations/INET/